Sıkça Sorulan Sorular

Sizden gelen görüş, öneri ve talepler doğrultusunda site kullanımına ilişkin soruları sizler için derledik...


Soru hazırlayan editörler kimlerdir?

Editörler, sınav konularında uzmanlığı, sınav açacak olan kurumdaki yetkinliği ve yayın yapmış olması vb kriterler değerlendirilerek kamudasinav.com yönetimi tarafından belirlenmektedir. İhtiyaç bulunması halinde, üyelerimiz arasından sınav soru başarıları ve yorumları dikkate alınarak belirlenecek olanlara yukarıdaki kriterler değerlendirilerek çalışma ekibine katılması için teklifler sunulabilmektedir.

Konu anlatımlarına nereden ulaşabilirim?

Editörlerimiz soru hazırlığı sürecinde öncelikle kanun, tüzük, yönetmelik, tebliğ sirkü gibi yasal dayanaklardan yararlanarak soru hazırlamakta ve kullanımınıza sunmaktadır. Üyelerimize de aynı şekilde çalışmaların bahsi geçen kaynaklardan yapılmasını tavsiye etmekteyiz. Sitemizde yer alan veya yer alacak olan kaynak kitaplara ilişkin reklamlardan, herhangi bir tavsiye vs anlamı çıkarılmamalıdır. Yayınlanmış eserlerin konu anlatımı soru kalitesi tarafımızdan takip edilmediğinden öneri olarak değerlendirilmemelidir. Ancak bahsi geçen kaynaklarının telif haklarının alınması halinde soru arşivimize katılarak editörlerimizce uygun görülenler yayına alınmaktadır.

Konuların belirli alanlarına yönelik olarak gerekmesi halinde editörler tarafından açıklama yazılmaktadır.

Hazırlanacağım sınav sitede yok ne yapabilirim?

Sitemizde hangi sınavın aktif hale getirileceği, kadro sayısı, sınav konularının başka sınavlarda da soruluyor olması vb değerlendirmeler sonucunda site yönetimince belirlenmektedir. Bir sınava ilişkin sınav konularının tamamı için yeterli soru sayısına ulaşıldığında sınav aktif hale getirilmektedir. Bu nedenle hazırlanacağınız sınava ilişkin sitemizde mevcut konular olması halinde sadece konu seçerek üyelik satın alabilirsiniz.

Hazırlanmayı planladığınız sınav ile ilgili olarak iletişim bölümünden bize ulaşmanız halinde bahsi geçen değerlendirmeler sonucu size sevindirici haberler verebiliriz.

Sitedeki tüm soruları çözebilir miyim?

Evet sitedeki tüm soruları çözebilirsiniz. Ancak, sitemizde yer alan soruların bir kısmı gireceğiniz sınav için çok zor veya çok kolay olabilmektedir. Bu nedenle editörlerimiz sınavlara göre soruların zorluk derecelerini belirlemektedir. Zor sorularla karşılaşıp demoralize olmamanız veya gerektiğinden kolay soruları çözerek çalışma temponuzu düşürmemeniz için editörlerin önereceği zorluk derecelerine uygun soruları çözünüz.

Sitedeki sorular çok kolay geliyor?

Yazılımımız, gireceğiniz sınava uygun zorluk derecesine sahip soruları sizlere aktarmaktadır. Ancak siz daha zor veya daha kolay sorulara ulaşmak istiyorsanız. İstediğiniz zorluk derecelerini belirleyerek soru çözebilirsiniz.

Açıklamayı veya çözümü anlamadım?

Editör açıklaması alanında bulunan soru işaretine tıkladığınızda açılan alana talebinizi belirtmeniz halinde soru açıklaması ilgili editörce kontrol edilerek daha ayrıntılı açıklama yapılacaktır.

Nasıl üye olurum, üyeliğimi nasıl yükseltirim?

Üyeliklerimiz deneme üyeliği ve sınav üyeliği olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sitenin ilk kullanımı deneme üyeliği ile başlamakta ve soruların niteliği, site kullanımının çalışmanıza katkısı gibi hususlarda bilgi sahibi olmanız amacıyla sizlere sunulmaktadır. Sitenin pek çok özelliği bu üyelikte kullanılamamakta ve kısıtlı bir soru arşivinden yararlanabilmektedir.

Sınav üyeliğine geçiş ancak üyelik yükseltme ile yapılabilmektedir. Üyelik yükseltmek için sınavınız için belirlenen ücreti buradan ulaşacağınız hesap numarasına havale ediniz. Havalelerinizde açıklama bölümüne adınızı soyadınızı mutlaka belirtiniz en kısa sürede üyelik yükseltme işleminiz yapılacaktır.

Üyelik süresi, onay tarihinden başlayıp sınav tarihinden bir hafta sonrasına kadar devam etmektedir. Bu bir haftalık süreçte sınavla ilgili soruları, yorumları ve soruları takip edebilirsiniz. Soru çözme ve diğer özellikler bu süreçte site yönetimince tek taraflı olarak kısıtlanabilir.

Üyelik şifresini ortak kullanabilir miyiz?

Üyelik şifreniz size özeldir kimse ile paylaşmayınız. Sistemimiz hazırlanan çalışma ve deneme sınavları alanlarında soruları size özel bir sıralama ile getirmekte ve doğru cevapladığınız sorular zaman kaybetmemeniz için size tekrar gösterilmemektedir. Site içerindeki kullanıcı hareketleriniz sürekli kontrol edilerek; süre kullanımı, başarısız olduğunuz konular vs pek çok çalışmamızda değerlendirilmektedir. Şifrenizin başkaları tarafından kullanılması kişiselleştirilmiş bu özelliklerden yararlanamayacağınız gibi bazı soruları hiç görememe ihtimaliniz olacaktır.

Sorularımız hangi kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmaktadır?

Sorularımızın hazırlanma sürecinde; öncelikle çıkmış sınav soruları yalnızca editörlerin görebileceği alana aktarılmakta ve bu sorular konularına göre ayrılarak ilgili editörlere yönlendirilmektedir. Editörler tarafından çıkmış sınav soruları yasal dayanaklarına göre gruplandırılmakta ve mevzuat değişiklikleri de dikkate alınarak güncellenmektedir. Hazırlanacak sınava yönelik olarak sorulara zorluk derecesi ilk olarak editörler tarafından verilmekte ve gerekmesi halinde açıklama metni yazılmaktadır.

Daha sonra sınavların konu-altkonu ayrımı dikkate alınarak editörler tarafından sınavda çıkması muhtemel yeni sorular hazırlanmaktadır.

Soruların zorluk derecesi nasıl belirlenmektedir?

Soruların zorluk dereceleri ilk onay aşamasında editörler tarafından belirlenmekte ve daha sonra doğru cevaplanma oranına yönelik kullanıcı hareketleri dikkate alınarak değiştirilmektedir.

Soru, cevap veya açıklamanın hatalı olduğunu düşünüyorum, ne yapabilirim?

Sitemizin daha çok yasal mevzuat üzerine hazırlanan sorulardan oluştuğu dikkate alınarak editörler tarafından soruların güncelliği sürekli takip edilmektedir. Biz buna pek ihtimal vermiyoruz ama yine de gözden kaçmış olabileceğini düşünüyorsanız; ilgili sorudaki "Hata Bildir" butonuna tıklayınız, açılacak bölüme hata gerekçesini yazarak (imla-yazım hatası, mevzuat değişikliği vs) bize iletin ve hatalı soru yakaladığınızı kimseyle paylaşmayın. (Biz de sizin çok kolay bazı sorulara yanlış cevap verdiğinizi biliyor ve bu bilgiyi kimseye paylaşmıyoruz. :) ) Soru tekrar kontrol edilmek üzere değerlendirmeye alınacaktır.

Soruların telif durumu nasıldır?

Sorularımız kurumların açık kullanıma sundukları veya telif hakkı ödenerek alınmış "Çıkmış Sınav Soruları", bu soruların işaret ettiği alanlara ilişkin editörler tarafından hazırlanan "Benzer Sınav Soruları", telif hakkını elimizde bulundurduğumuz "Kaynak Kitap Soruları" ve hazırlandığınız sınavlara özel olarak editörlerimiz tarafından hazırlanmış "Editör Soruları" ile kaynağına ulaşılamamış web de mevcut "Açık Kaynak Soruları" ndan oluşmaktadır.

Editörlerimiz tarafından hazırlanan sorularımızın telif haklarının korunması konusunda hassasiyetimiz yüksektir. Bu nedenle, sorularımız ve sitemizde yer alan diğer materyallerin site yönetiminin yazılı izni olmadan kullanılması yasaktır. İzinsiz kullanımın tesbiti halinde süratle yasal süreç başlatılarak takibi yapılmaktadır

Site materyallerimizin telif haklarının korunmasında hassasiyeti diğer eser sahiplerinin eserlerine de gösteriyoruz. Bu nedenle hazırlanmış olan "Telif Bildirimi" butonu soru ayrıntıları içerisinde yer almaktadır. Bu butona tıkladığınızda açılacak olan mesaj alanına telif konusu soru veya diğer materyallerinizin yayınlandığı kaynak ve telif bilgilerinizi bize iletmeniz halinde, bildirimleriniz süratle değerlendirilerek telif hakkına sahip olduğunuzun tevsik edeceğiniz belgeler doğrultusunda onaylanmanız halinde bahsi geçen soru veya kaynak yayından kaldırılmaktadır. Ancak, aynı mevzuat üzerinden süre, oran vs gibi pek çok sorunun farklı kaynaklarda aynı tarz sorular içerisinde yer almasının mümkün bulunduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle lütfen özgün olmayan sorular için gereksiz bildirimlerde bulunmayınız.